Legioneliozės prevencija: ką būtina žinoti ir daryti?
2023-07-03
UAB „Litesko” primena, kad, siekiant užkirsti kelią žmogaus sveikatai pavojingos Legionella bakterijos atsiradimui ir plitimui, daugiabučių namų administratoriai ir jų paskirti šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai privalo imtis reikalingų prevencinių priemonių.
- Čiaupuose karšto vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 °C.
- Visų pirma, būtina užtikrinti, kad karšto vandens temperatūra atitiktų teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Pagal higienos normas, vartotojų čiaupuose karšto vandens temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip 50 °C.
- Centralizuotos šilumos ir karšto vandens tiekėja „Litesko“ pažymi, kad tinkamos temperatūros karštas vanduo pastatams tiekiamas iki šilumos punktų, o karšto vandens temperatūrą daugiabučių viduje reguliuoja namų administratorių paskirti šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai.
- Gyvenamųjų ir kitų pastatų savininkai, valdytojai, namų administratoriai turi užtikrinti, kad karštas vanduo visose pastatų karšto vandens sistemose būtų ne mažesnė kaip +50 °C.
- Terminė dezinfekcija – vienas efektyviausių būdų naikinti bakterijas
- Siekiant užkirti kelią šios pavojingos bakterijos plitimui yra naudojama terminė dezinfekcija (termošokas), kuomet karšto vandens temperatūra sistemose pakeliama mažiausiai iki 66°C. Legionella bakterijos sunaikinamos, kai vandens temperatūra pakyla virš + 65 °C.
- Terminės dezinfekcijos sėkmė labai priklauso ir nuo pastatų administratorių, ir nuo gyventojų veiksmų.
- Per terminę dezinfekciją namų administratorių paskirtas daugiabučio namo vidaus inžinerinių ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas turi ne tik sistemoje pakelti karšto vandens temperatūrą, bet ir dalyje butų pamatuoti vandens temperatūrą. Rekomenduojama vandens temperatūrą pamatuoti bent jau trijuose skirtinguose butuose. Tai labai svarbu, siekiant įsitikinti, jog karštas vanduo yra pakankamai karštas.
- Gyventojams primename, kad termošoko metu ne mažiau nei 5 minutėms būtina atsukti visus karšto vandens čiaupus, taip pat ir dušą. Karšto vandens cirkuliavimas padeda sunaikinti pavojingas bakterijas, todėl leisti vandeniui nubėgti rekomenduojama ir po atostogų ar ilgojo savaitgalio, kuomet vanduo nebuvo naudojamas ilgesnį laiką.
- Taip pat po terminės dezinfekcijos gyventojams rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į specialią dušo galvutėms dezinfekuoti skirtą priemonę.
- Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia vandens sistemose esančios bakterijos
- Legioneliozė – ūmi plaučių uždegimą sukelianti liga. Ji paprastai plinta įkvėpus aerozolio (vandens lašelio), kuriame yra Legionella bakterijų. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra karščiavimas, stiprus kosulys, dusulys, raumenų skausmas, galvos skausmas ir bendras silpnumas. Jei įtariate legioneliozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Grįžti į naujienas