„Veolia“ tarptautiniam arbitražui pateikė ieškinį prieš Lietuvą


2016-01-27

Prancūzijos „Veolia" grupė, pasaulinė tvaraus resursų valdymo lyderė, sausio 26 dieną pateikė prašymą tarptautiniam investicinių ginčų arbitražui (ICSID) Vašingtone dėl investicinio ginčo prieš Lietuvos Respubliką nagrinėjimo. „Veolia" reikalauja atlyginti žalą, patirtą dėl nesąžiningo Lietuvos elgesio ir kompanijos investicijų Lietuvoje nusavinimo. Beveik 20 metų Lietuvoje dirbanti „Veolia" yra tarp pagrindinių užsienio investuotojų ir didžiausia Prancūzijos investuotoja šalyje.

Kreipimosi į tarptautinį arbitražą pagrindas – Lietuvos nenoras kompensuoti reikšmingus nuostolius, kuriuos „Veolia" valdomos antrinės įmonės „Vilniaus energija" ir „Litesko" patyrė įsigaliojus nesąžiningiems ir diskriminuojantiems teisės aktų pakeitimams ir veiklos reguliavimo sprendimams. „Veolia" tarptautiniam arbitražui taip pat nurodė, kad politinių tikslų vedina Lietuva tęsia prieš bendroves nukreiptą persekiojimo kampaniją. Patirta „Veolia" žala pirminiais vertinimais gali siekti daugiau nei 100 milijonų eurų.

„Kreipimasis į tarptautinį arbitražą – vienintelis „Veolia" likęs kelias. Laukiantis ilgas ir brangus procesas gali turėti neigiamų pasekmių dalyvių reputacijai, tačiau būtent tarptautinis arbitražas garantuoja neutralumą ir objektyvumą, kuris galimai nebūtų užtikrintas kitomis aplinkybėmis", - teigia bendrovės „Veolia" viceprezidentė Centrinei ir Rytų Europai Malika Genduri (Malika Ghendouri).

„Veolia" ir jos vadovai dėjo visas įmanomas pastangas surasti konstruktyvų dialogą su atsakingomis Lietuvos institucijomis, tačiau nei vienas mūsų bandymas rasti sprendimą nesulaukė atsako", - sako M. Genduri.

„Veolia" per savo antrines įmones „Vilniaus energija" ir „Litesko" investuoja ir veikia Lietuvoje beveik 20 metų. Šiuo metu grupės įmonėse Lietuvoje dirba 1300 darbuotojų. Investavusi daugiau nei 200 mln. eurų, „Veolia" modernizavo ir atnaujino šilumos ūkį 10 Lietuvos miestų, tarp jų – ir sostinėje Vilniuje. 

Prancūzijos kompanija pirmoji Lietuvos energetikos ūkyje ėmė investuoti į biokuro, kuris yra 2-3 kartus pigesnis už gamtines dujas, naudojimą šilumos energijos gamybai. „Veolia" pradėjo revoliucingą Lietuvos šilumos ūkio, kuris buvo priklausomas išimtinai nuo gamtinių dujų. Ši iniciatyva lėmė, jog 2015 metais Lietuvoje iš biokuro jau gaminama apie 65 procentai visos centralizuotai tiekiamos šilumos.

Kompanijai „Veolia" arbitraže atstovaus tarptautinė advokatų kontora „Sidley Austin LLP". „Pateikėme „Veolia" prašymą ICSID arbitražui Vašingtone. Per kelis mėnesius bus sudarytas tribunolas, o „Veolia" parengs ir pateiks detalius ieškinio argumentus. Esame pasirengę ilgam procesui, ieškinys yra pagrįstas ir „Veolia" yra užtikrinta teigiama proceso baigtimi", - teigia vyriausiasis „Sidley Austin LLP" partneris Stanimir Alexandrov, kuris arbitraže atstovaus „Veolia" grupei.

„Veolia" grupė yra pasaulinė tvaraus resursų valdymo lyderė. Daugiau nei 179 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje turinti grupė teikia energetikos, vandens tiekimo ir atliekų tvarkymo paslaugas miestams, gyventojams ir įmonėms. Įgyvendindama tris viena kitą papildančias veiklas „Veolia" padeda plėtoti išteklių naudojimo galimybes ir saugo turimus resursus.

2014 metais „Veolia" 96 mln. žmonių tiekė geriamą vandenį, rūpinosi 60 mln. gyventojų nuotekų sistemomis, pagamino 52 mln. MWh energijos ir 31 mln. tonų atliekų pavertė nauja energija. „Veolia Environnement" (listinguojama „Paris Euronext") konsoliduotos pajamos 2014 metais sudarė 24,4 milijardo eurų. www.veolia.com.

 

Informacija apie ICSID

Tarptautinis investicinių ginčų arbitražas (ICSID) – nepriklausoma tarptautinė arbitražo institucija, sprendžianti ginčus tarp valstybių ir užsienio investuotojų. ICSID, kurio centrinė būstinė yra Vašingtone, yra viena iš Pasaulio banko grupės institucijų.

ICSID sprendė daugiau nei 550 investicinių ginčų. Ketvirtadalis (25 proc.) visų investicinių ginčų pateikta prieš Rytų Europos ir Centrinės Azijos šalis, o 41 proc. ieškinių susiję su energetikos (naftos, dujų, elektros energijos) sektoriumi.

Tarptautinis investicinių ginčų arbitražas įkurtas 1966 m. Lietuva, ratifikavusi konvenciją dėl Investicinių ginčų tarp atskirų valstybių ir kitų valstybių piliečių sprendimo, prie Tarptautinio investicinių ginčų arbitražo prisijungė 1992 m. ICSID konvenciją yra ratifikavę daugiau nei 150 valstybių.

1992 metais Lietuvos ir Prancūzijos Vyriausybės pasirašė sutartį dėl investicijų skatinimo ir abipusės apsaugos (angl. Agreement between the Government of the Republic of Lithuania and the Government of the Republic of France concerning the promotion and reciprocal protection of investments). Toks susitarimas numato galimybę Prancūzijos investuotojams kreiptis į ICSID.

ICSID tinklalapis:
https://icsid.worldbank.org/apps/ICSIDWEB/Pages/default.aspx

 

Informacija apie advokatų kontorą „Sidley Austin LLP"

1866 m. įsteigta tarptautinė advokatų kontora „Sidley Austin LLP" turi 1900 advokatų ir 19 biurų visame pasaulyje. Tarptautines verslo kompanijas ir finansines institucijas konsultuojanti kontora specializuojasi tarptautinių investicinių ginčų srityje. „Sidley Austin LLP" advokatai atstovauja įvairiuose sektoriuose veikiančioms kompanijoms visuose didžiausiuose tarptautiniuose arbitražuose, tarp jų – ir Vašingtone įsikūrusiame ICSID.

„Sidley Austin LLP" yra tarp septynių advokatų kontorų, kurios dažniausiai atstovauja klientams sudėtingose bylose ICSID arbitraže. Kontoros kompetencija tarptautinio arbitražo bylose yra aukščiausiais balais įvertinta tokių tarptautinių žinynų kaip „Chambers", „The Legal 500", „Benchmark Litigation".

„Sidley Austin LLP" investicinių ginčų patirtis:
http://www.sidley.com/en/services/investment_treaty_arbitration 

„Sidley Austin LLP" vyriausiasis partneris Stanimir Alexandrov:
http://www.sidley.com/people/alexandrov_stanimir


Grįžti į naujienas